Tytuł wystawy zainspirowany został książką autorstwa Huberta Czerepoka, wydaną dekadę temu. Czerepok stworzył ją na wzór znajomej nam wszystkim formy kalendarza ze zrywanymi kartkami, która oprócz informacji o kolejnych dniach roku zawierała zwykle ciekawostki z różnych dziedzin, porady i przepisy kulinarne. Ten zwykły zbiór dobroci zastąpił niepokojącymi faktami i teoriami spiskowymi powodującymi u odbiorcy emocjonalny dyskomfort. Wystawa pod tym samym tytułem jest zbiorem prac będących reakcją na cywilizacyjny zamęt odczuwany przez większość z nas, a szczególnie zauważany przez artystów.
W prezentowanych obrazach, grafikach, obiektach i filmach istotną rolę odgrywa czas, w którym artyści oddają się twórczym rytuałom, najczęściej „rozciągając" go do granic percepcji, co w założeniu powinno przynosić medytacyjny stan ukojenia, nie zawsze jednak tak jest. W transowej obserwacji otoczenia zwyczajne rzeczy, których w codziennym trybie nie zauważamy zyskują na ważności i powodują dyskomfort. Gesty ludzi, ruchy zwierząt i roślin, a nawet warunki pogodowe wydają się czymś innym niż to do czego przywykliśmy. Niepokojącym i interesującym.
Artyści: Ewa Jaros, Paulina Jaworowska, Szymon Kobylarz, Mateusz Kokot, Bogdan Kosak, Aleksandra Kosakowska, Agata Pawlik, Klaudia Pisarek, Marek Rachwalik, Ida Raszka, Paweł Szeibel, Anita Szymocha, Joanna Zdzienicka.
Kuratorzy wystawy: Paweł Mendrek, Dominika Kowynia
Koordynacja projektu: Małgorzta Błaszczyk
Wernisaż wystawy "Kalendarz niepokoju"