Wernisaż wystawy Kalendarz niepokoju

Projekt Powiekszenie
01 marzec 2018

powrót do listy wydarzeń

Tytuł wystawy zainspirowany został książką autorstwa Huberta Czerepoka, wydaną dekadę temu. Czerepok stworzył ją na wzór znajomej nam wszystkim formy kalendarza ze zrywanymi kartkami, która oprócz informacji o kolejnych dniach roku zawierała zwykle ciekawostki z różnych dziedzin, porady i przepisy kulinarne. Ten zwykły zbiór dobroci zastąpił niepokojącymi faktami i teoriami spiskowymi powodującymi u odbiorcy emocjonalny dyskomfort. Wystawa pod tym samym tytułem jest zbiorem prac będących reakcją na cywilizacyjny zamęt odczuwany przez większość z nas, a szczególnie zauważany przez artystów.

W prezentowanych obrazach, grafikach, obiektach i filmach istotną rolę odgrywa czas, w którym artyści oddają się twórczym rytuałom, najczęściej „rozciągając" go do granic percepcji, co w założeniu powinno przynosić medytacyjny stan ukojenia, nie zawsze jednak tak jest. W transowej obserwacji otoczenia zwyczajne rzeczy, których w codziennym trybie nie zauważamy zyskują na ważności i powodują dyskomfort. Gesty ludzi, ruchy zwierząt i roślin, a nawet warunki pogodowe wydają się czymś innym niż to do czego przywykliśmy. Niepokojącym i interesującym. 

 Artyści: Ewa Jaros, Paulina Jaworowska, Szymon Kobylarz, Mateusz Kokot, Bogdan Kosak, Aleksandra Kosakowska, Agata Pawlik, Klaudia Pisarek, Marek Rachwalik, Ida Raszka, Paweł Szeibel, Anita Szymocha, Joanna Zdzienicka.

Kuratorzy wystawy: Paweł Mendrek, Dominika Kowynia

Koordynacja projektu: Małgorzta Błaszczyk

 

Wernisaż wystawy "Kalendarz niepokoju"