Wernisaż wystawy Opowieść psychofana

12.09 - 30.09.2018

powrót do listy wydarzeń

Opowieść psychofana

Ta przewrotnie zatytułowana wystawa barwnych fotografii autorstwa Grzegorza Krzysztofika prezentowana w Galerii Strefart była pretekstem do opowieści wokół muzyki, postaci i sytuacji czasem nieoczywistych, wykreowanych podczas koncertów, zdarzeń i spotkań, które towarzyszą członkom znakomitego zespołu Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod batutą maestro Marka Mosia.

Grzegorz jest stałym bywalcem koncertów organizowanych w sali koncertowej Mediateki w Tychach, głównej siedziby AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, a wykonane przez niego zdjęcia to dokumentacja koncertów sezonu 3.0 który trwał od września 2017 do czerwca 2018. Autor, jako pasjonat fotografii i muzyki podejmuje próbę połączenia tych dwóch dziedzin sztuki w jedno. Przedstawiona dokumentacja zdjęciowa Grzegorza Krzysztofika - psychofana muzyki i fotografii będzie też tłem do niecodziennego spotkania z wybitnym dyrygentem maestro Markiem Mosiem. Kończąc rok jubileuszu 20-lecia AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, jej założyciel, dyrektor i dyrygent opowie o niełatwych początkach orkiestry, podzieli się jej planami na przyszłość, a także zdradzi kulisy przygotowań do najbliższych koncertów. A może po prostu opowie o tym, o czym lubi najbardziej - zwierzętach? samochodach? O codziennym życiu? W roli moderatora wystąpi Wojciech Wieczorek wieloletni przyjaciel i sympatyk Orkiestry.

Wieczór, 12 wrzesnia, był też spotkaniem z muzyką wykonaną przez Acoustic Ouartet. Kwartet składający się z członków Orkiestry AUKSO zaprezentował interpretacje najsłynniejszych dzieł kompozytorów muzyki klasycznej.

AUKSO. Orkiestra Kameralna Miasta Tychy.

Jest to jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie, niekwestionowany lider zespołów tego rodzaju w Polsce. Od niemal 20 lat wizytówka Polski w świecie. Repertuar zespołu rozpięty jest od klasyki po muzykę współczesną. Jako cenionemu interpretatorowi twórczości kompozytorów polskich, prawykonania swych utworów powierzają najwybitniejsi polscy kompozytorzy współcześni, m.in. Wojciech Kilar, Zbigniew Bujarski, Aleksander Lasoń, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Piotr Moss, czy Cezary Duchnowski. Z powodzeniem nagrywa muzykę filmową światowej sławy kompozytorów, jak np. Elliot Goldenthal, czy ścieżki dźwiękowe do gier komputerowych. Specjalnością AUKSO jest strefa pogranicza- łączenie klasyki z jazzem, rockiem czy alternatywą. Stąd projekty z artystami takimi jak Leszek Możdżer, Tomasz Stańko oraz współpraca z Aphex Twinem i Jonnym Greenwoodem zwieńczona nagraniem albumu dla amerykańskiej wytwórni Nonesuch. Nazwa AUKSO, z greckiego - wzrastanie - stała się dewizą zespołu. Odnosi się do aspiracji tworzących go muzyków, wyznacza jednocześnie kierunek ich zawodowej drogi.   http://www.aukso.pl/

Wernisaż wystawy Opowieść psychofana