Wernisaż wystawy Przestrzeń ciszy...

6.10 - 30.09.2018

powrót do listy wydarzeń

Przestrzeń ciszy… Prace graficzne Olgi Pałki- Ślaskiej.

Nasz ukształtowany pod wpływem nauk przyrodniczych obraz świata nie pyta o sens, którego nie da się odkryć metodami przyrodniczymi(…). Intelekt nasz potrafi badać, jedynie co tu i teraz ,czyli świat postrzegany przez nas zmysłami ) i technicznymi przedłużeniami ich narządów. Co kryje się za nim? Co jest prawdą, całą rzeczywistością? To pytanie, na które żaden uczony nie zna odpowiedzi.

/ Manfred Lurker. ,,Przesłanie symboli w mitach, kulturach i religiach." /

Artystka dla której natura jest bezpośrednim impulsem przygląda się jej z bezpośredniej bądź mikroskopowej perspektywy, by następnie w procesie nad dziełem porzucić prostolinijną mimetyczność na rzecz kreacji subiektywnej przestrzeni, będącej pretekstem do jej poetyckiej wyobraźni. Artystka zafascynowana symboliką znaczeń i wierzeń aborygeńskich przenosi nas w swych pracach do pramaterii życia i związanej z nią tajemnicy powstania. Jej prace emanują dyskretnym ciepłym światłem, podkreślającym koegzystencję dwóch żywiołów : ziemi i wody. Dominujące kolory cynobrowej czerwieni i szlachetnej czerni podkreślają materię ciszy i misterium okresu prenatalnego tworząc tym samym swoisty kodeks marzeń sennych.

Olga Pałka-Ślaska
Urodzona w 1980 roku w Katowicach. W latach 1999–2004 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem  zrealizowała w Pracowni Druku Wklęsłego prof. Jana Szmatlocha oraz dyplom dodatkowy w Pracowni Malarstwa prof. Jacka Rykały. Autorka dziewięciu wystaw indywidualnych oraz uczestniczka kilkudziesięciu wystaw oraz przeglądów grafiki w kraju i za granicą. Laureatka licznych stypendiów i wyróżnień, m.in.: 2009 – Nagroda Regulaminowa Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, 2015 – Nagroda Międzynarodowego Biennale Grafiki w Guanlan, Chiny, 2016 – Utazu Art Awards, Kagawa, Japonia. Prace w zbiorach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą. Od 2006 roku zatrudniona w macierzystej uczelni w charakterze nauczyciela akademickiego w Katedrze Grafiki na Wydziale Artystycznym, gdzie w 2012 roku obroniła tytuł doktora sztuki.

Kurator wystawy: Małgorzta Błaszczyk

Wernisaż wystawy Przestrzeń ciszy...