Wernisaż wystawy Niebieskie okulary z efektem lustra

21.03 - 8.05.2019

powrót do listy wydarzeń

Niebieskie okulary z efektem lustra

Michael Wegerer & Małgorzata Wielek-M.

Niebieskie okulary z efektem lustra to słodko-gorzki dialog rozpięty pomiędzy utopią, faktem i wyobraźnią. Zahaczanie o konfabulację wydaje się być tutaj kluczowe. W tych przedstawieniach to fakty odgrywają rolę poboczną, potrzebne właściwie tylko nam widzom przyzwyczajonym do namacalności rzeczy. Mieszanka archiwów, statystyk, roślin, geometrii, śliskich wspomnień porastających pamięć tworzą wielowarstwowy, nasycony kolorem świat istniejący na pograniczu zmysłów. Z jednej strony świat medialny zamykany w geometrycznych formach, skondensowany, próbuje odnaleźć wystarczająco pojemny symbol, z drugiej - rzeczy przedstawione są cieniem samych siebie, zlepione ze wspomnień i przepłukane snem. W kluczowych momentach artyści zapuszczają się w pokrewne rejony, dzięki temu my, odbiorcy doświadczamy niepokojącego efektu odbicia. Warto przyglądać się uważnie tym opowieściom, istotne są wszystkie nawet najmniejsze szczegóły.

Blue glasses with the mirror effect is a bitter-sweet dialogue between utopia, fact, and imagination. Focusing on the implicit meaning seems to be crucial. In the artworks, objects play a secondary role yet the viewer needs them as he is accustomed to tangible things. The mix of statistics, archives, geometry, plants and faint memories results in a multi-layered wold full of color, existing on the verge of our senses. On the one hand, there is the world of media, closed within geometric forms which is condensed and is trying to find a significant symbol. On the other hand, the depicted items are just a shadow of their form self. They consist of memories, through dreams. In the decisive moments, the artists follow a similar path. Thanks to that the viewers experience a disturbing mirror effect. It’s worth taking a closer look at these stories, as even less significant details might be important.

Paweł Mendrek

_____________________________________________________________________

Małgorzata Wielek-M.

Urodziła się w 1976 r. w Limanowej. Pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie na Wydziale Sztuki. W latach 1997-2002 r. studiowała na ASP w Krakowie na wydziale malarstwa. W 2002 r. obroniła dyplom z wyróżnieniem. W 2009 r. obroniła doktorat pt. Badanie serca na macierzystej uczelni. Zajmuje się malarstwem sztalugowym. Brała udział w ponad 90-u wystawach zbiorowych i 26 indywidualnych. W 2016 r. zdobyła Grand Prix Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 4. Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego, Jesienne Konfrontacje, BWA Rzeszów. W 2015 r. zdobyła Nagrodę specjalną z III Piotrkowskim Biennale Sztuki w Piotrkowie Trybunalskim. W 2012 r. znalazła się w finale międzynarodowego konkursu Strabag w Wiedniu. W 2011 r. była nominowana do nagrody Paszportu Polityki w kategorii sztuki wizualne. W 2010 r. otrzymała I nagrodę w 8. Triennale Małych Form Malarskich – Toruń 2010 r. w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. W latach 2010-1012 r. była współtwórcą i koordynatorem międzynarodowego projektu artystycznego Przedmieścia realizowanego przez ASP w Krakowie z partnerami z Wiednia i Ostrawy. Pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie na Wydziale Sztuki.

Michael Wegerer

Urodzony w 1970 r. w Austrii. Mieszka i pracuje jako artysta w Wiedniu. Koncentruje się na tłumaczeniu procesów graficznych w instalacjach kosmicznych, badaniu percepcji kulturowej i historycznej tekstu i obrazu, powiązaniach mediów wizualnych. 2008 r.: Ukończył studia z sztuki wizualnej i medialnej na Uniwersytecie Sztuki Stosowanej w Wiedniu z wyróżnieniem. 2009-2011 r.: Studia magisterskie w zakresie grafiki artystycznej w Royal College of Art w Londynie, później gościnny wykładowca na Uniwersytecie RMIT, Uniwersytet Monash, Uniwersytet Karola Darwina w Australii, Uniwersytet w Manchesterze w Wielkiej Brytanii, Uniwersytet w Szanghaju w Chinach, Wimbledon College of Arts w Londynie , Uniwersytet Sztuk Stosowanych w Wiedniu. Wykładowca na Design College Spengergasse w Wiedniu i na Print Media College „DieGraphische” w Wiedniu.Od 2008 r .: członek Künstlerhaus Vienna i KV Gallery Baden w Austrii. 2009 r.: Artysta w rezydencji, Uniwersytet RMIT, Melbourne Australia, 2014 r.: Artysta w rezydencji, ÖKKV Szwecja, 2016 r.: Artysta w rezydencji Rudolf Steiner Schule Wien Mauer, Wiedeń, 2018 r.: Artysta w rezydencji Wahrepuke Print Studio, Nowa Zelandiaod 2003 r.: Wystawa w licznych krajowych i międzynarodowych wystawach, kolekcjach i publikacjach. Nagrody (wybór): Nagroda wideo IFKE Linz (2006 r.); Otto-Prutscher-Fonds Grant (2008), Sheila Sloss Memorial Award, Printmakers Council London, UK (2011 r.); Nagroda Woyty-Wimmer, Künstlerhaus, Wiedeń (2013 r.); Open Print Award, Art at Wharepuke, NZ (2018 r.)

Kurator wystawy:Paweł Mendrek

Koordynacja projektu: Małgorzta Błaszczyk

Zdjęcia: Ewa Brodek Piłat

Więcej o artystach na stronie:  http://www.wielekmandrela.pl/   http://www.michaelwegerer.net/

Wernisaż wystawy Niebieskie okulary z efektem lustra