Wernisaż wystawy Impresje Paprocańskie 2

05.07 - 31.08.2019

powrót do listy wydarzeń

Wystawa "Impresje paprocańskie 2" Artura Jastrzębskiego jest kontynuacją projektu "Impresje paprocańskie", która był prezentowana w latach 2010-2011 w Tychach, Mikołowie i Łodzi. Nowy projekt składa się 26 fotografii, które powstały w latach 2011-2017 w Tychach-Paprocanach (Jezioro Paprocańskie, Ośrodek Wypoczynkowy "Paprocany"). Całość jest podzielona na trzy części: Paprocany w kolorze, Paprocany monochromatyczne, Sinice jako ujęcie abstrakcyjne.

Nowy projekt zostanie zaprezentowany w latach 2018-2019 kolejno w Łodzi, Katowicach, Lublinie i Tychach.

Artur Jastrzębski, urodzony w Tychach w 1975 roku. Od zawsze wierny swojemu rodzinnemu miastu, gdzie mieszka i pracuje. Sam o sobie mówi, że fotografia była jego pasją, odkąd sięga pamięcią. Jednak dopiero kilkanaście lat temu z młodzieńczej fascynacji postanowił świadomie uczynić medium swoich twórczych ambicji, pomysłów, indywidualnego kontaktu ze sztuką. Pracowitość, konsekwencja i fotograficzna wrażliwość zaowocowały w 2010 roku debiutancką wystawą zatytułowaną „Impresje paprocańskie”. Wystawa gościła kolejno w tyskim Miejskim Centrum Kultury, Miejskim Domu Kultury w Mikołowie i w Galerii Fotografii ŁTF w Łodzi. Ten sam rok przyniósł fotografikowi pierwsze wyróżnienie za cykl fotografii „Cielmice wieś wyjątkowa” w zorganizowanym przez stowarzyszenie „Projekt Śląsk” konkursie na fotoreportaż „Obiektywnie Śląskie”. Wielkim sukcesem autora okazała się seria fotografii pt. „Wielka woda w Paprocanach” w poetycki, przepełniony refleksją, sposób dokumentująca powódź w 2010 roku. Fotoreportaż ten doceniono m.in. w konkursach: Tychy Press Photo 2011, Śląska Fotografia Prasowa 2010, Sekcja ShowOFF podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie. W kolejnym roku autor otrzymał m.in. wyróżnienie za fotoreportaż „Last Minute – Włochy” w konkursie Śląska Fotografia Prasowa 2011 oraz I nagrodę za fotografię z nagradzanego już wielokrotnie cyklu „The Great Water in Paprocany” w kategorii Editorial: Environmental Non-Pro w 2012 International Photography Awards. W 2012 roku Artur Jastrzębski został zaproszony do udziału w autorskim projekcie Beaty Mendrek-Mikulskiej (ZPAF) pt. „Współodczuwanie – dialog”, a w kolejnym roku do udziału w pracach jury VI edycji konkursu fotograficznego pt. „W Tychach jest pięknie” organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tychach. 2013 rok przyniósł autorowi m.in. III nagrodę za fotoreportaż „Sinice” w kategorii Przyroda w konkursie BZ WBK Press Foto 2013. W tym samym roku Artur Jastrzębski dał się również poznać, jako pomysłodawca i założyciel Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego, na którego funkcję prezesa został powołany. Dwa lata później, z powodów osobistych, zrezygnował z członkostwa w Tyskim Towarzystwie Fotograficznym. W 2016 roku został członkiem zwyczajnym Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, a w 2018 członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców, który nadał mu tytuł artysty fotografa (fotografika). W latach 2018-2019 kontynuował swój debiutancki projekt indywidualny pod nazwą "Impresje paprocańskie 2/Sinice", który kolejno prezentowany był w Łodzi, Katowicach, Lublinie i Tychach.

Zdjęcia Artura Jastrzębskiego ukazywały się w takich czasopismach jak: "Dziennik Zachodni", "Digital Camera Polska", "Digital Foto Video", "Echo", "Foto", "National Geographic Traveler", "Nasze Katowice", "Nowe Info", "Pismo Folkowe", "Silesia Airport", "Twoje Tychy", "Tyski Magazyn Kulturalny". Kolejne, coraz to bardziej prestiżowe, wyróżnienia i przedsięwzięcia dedykowane fotografii potwierdzają talent autora, ukazując nam fotografika, któremu z powodzeniem udaje się iść niełatwą drogą prowadzącą od spontanicznej pasji do profesjonalnej, dojrzałej twórczości.

Więcej o artyście na stronie http://www.jastrzebski.tychy.pl/

 

 

Wernisaż wystawy Impresje Paprocańskie 2