Wernisaż wystawy Zbyszek Bury Piotr Jargusz DWIE DROGI

23.04 - 24.05.2021

powrót do listy wydarzeń

DWIE DROGI Rzeźby - Zbigniew Bury / Obrazy - Piotr Jargusz 

PIERWSZA DROGA POLNA między miedzami, obok kapliczek przydrożnych, frasobliwych, wzdłużrzeki Roczynki wijącej się pomiędzy majestatycznymi olchami na jej brzegu.

DRUGA DROGA BRUKOWA prowadząca od Placu Wszystkich Świętych do Kościoła Mariackiego z ołtarzem Wita Stwosza. Sukiennice, Grodzka do Zamku na Wawelu…wzdłuż królowej polskich rzek WISŁY.

"Malarstwo ZWYKŁE
W tym wszystkim jest coś, co lubię!
Malowanie na klatce schodowej, farbą prosto
z puszki, pędzlem, ręką, butem…
Oszczędność. Potrzeba malowania.
Podziwiam go za to, że ma odwagę szukać,
ryzykować statuty, które osiągnął w imię szczęścia.
Mimo tych wszystkich atutów, pozostał wierny
swojemu postrzeganiu piękna. Szczerość, jaką
charakteryzują się te prace hipnotyzuje.
To, że pokazuje je publicznie na słupach
ogłoszeniowych, świadczy o tym, że traktuje
poważnie każdego odbiorcę, nie wybiera ich.
Prace Piotra pokazywane na wystawie to krótka
historia o człowieku. O nim samym i jego bliskich,
zachwycie nad łąkami z widokiem na góry,
o których mógłby opowiadać godzinami, ale też
o kobiecinie klęczącej przy wejściu do kościoła,
o codzienności, obok której przechodzimy
a Piotr się Nią zachwyca!
Myślę, że to jest esencją jego życia.
Karol Pustelnik powiedział mi kiedyś, że trzeba
mieć szczęście w życiu. Piotr udowodnił mi,
że szczęścia w życiu należy szukać. Żeby być
w życiu szczęśliwym, musimy czasami coś
poświęcić.
Wystawa w Tychach to coś więcej niż dwie drogi,
które się przecięły…"
Zbyszek Bury o Piotrze Jarguszu /Roczyny pod górami, 2021/
_____________________________________________________
Piotr Jargusz – urodził się i mieszka w Krakowie. Artysta sztuk wizualnych, animator, profesor zwyczajny. Studiował na Wydziale Malarstwa i Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach profesorów: Stanisława Rodzińskiego, Zbyluta Grzywacza, Janusza Orbitowskiego, Włodzimierza Kunza, Stanisława Wejmana. Ukończył Studium Pedagogiczne u prof. Adama Brinckena. Realizuje idee malarstwa w przestrzeni społecznej. Swoje malowane na szarych, pakunkowych papierach obrazy nakleja na słupy ogłoszeniowe. Realizuje projekty animacyjne. Prowadzi między innymi autorską pracownię malarstwa i pracownię projektów w przestrzeni społecznej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dyrektor Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej. Zrealizował 90 indywidualnych prezentacji malarstwa w kraju i za granicą. Autor tekstów o sztuce. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat Nagrody Ars Quaerendi za wybitne osiągnięcia na rzecz kultury Małopolski. Członek Stowarzyszenia Otwarta Pracownia. Członek Forum Kraków.
__________________________________________________________
 
"Rzeźby Zbigniewa Burego są wystruganą w drewnie opowieścią o życiu i losie Człowieka.
Ich kolor jeszcze potęguje opowieść o dramacie losu człowieka. Rzeźbione i malowane bywają drapieżnie brutalne, ale też pozostają czułe i delikatne. Figury przypominają zalane w żywicy owady, przechowują ważne wspomnienie, zachwyty, wzruszenia. Ich tworzenie jest dla autora codziennością tak naturalną jak danie Dadzie jedzenia. Nakarmić psa i wyrzeźbić inwazję ptaszków. Ta sztuka jest zrobiona z miłości. Zawiera całe pokłady wrażliwości pokoleń przodków żyjących w cieniu Złotej Górki.
Lubię się śmiać – mówi Zbyszek. Potwierdzają to ceramiczne Johansony śmiejące się i cieszące z życia, z sexu, karnawałowej zabawy (zabawimy się na śmierć) i te drewniane rzeźby/figury dzieci wojtkiewiczowsko płaczliwe, zasmucone i zapatrzone – zawierające wątpliwości, lęki, przeczucia – pomimo tego uśmiechnięte.
Zbigniew Bury / Alex Johanson to sytuacja – zjawisko, człowiek od lat niezależnie tworzący i żyjący ze swojej sztuki, animator kultury prowadzący warsztaty ceramiczne dla dzieci i młodzieży. Malarz z ważnym dorobkiem i dbający o zachowanie pamięci po Karolu Pustelniku i Januszu Książku, autor wystaw i uczestnik międzynarodowych plenerów…
Malutkie postacie ulepione z modeliny są dowodem jego wielkiej rzeźbiarskiej wrażliwości. Zachwyt nad sztuką ludową, jej źródłową siłą, wieloznacznością, widać po domowych figurkach aniołów i diabłów. Dom pod lasem jako Centrum Świata? Tak."
Prof. Piotr Jargusz o Zbyszku Burym /Kraków 21.03.2021/
__________________________________________________________
 
Zbigniew Bury – urodzony w 1966 roku w Wadowicach. Przez rok uczył się w Prywatnej Szkole Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Przy odnawianiu polichromii w Gierałtowicach zaprzyjaźnia się z artystą Karolem Pustelnikiem członkiem „Grupy Krakowskiej”. Pozostają w bliskim kontakcie, aż do śmierci Karola Pustelnika (2010 r.) W 1996 roku wraz z artystą Piotrem Jarguszem, założył grupę artystyczną „Studio TU”. W 1997 roku bierze udział w targach artystycznych „Kunst Findet Kunst”, gdzie prezentuje prace poświęcone problemowi wolności w krajach postkomunistycznych. W 2002 roku, w Isny (Niemcy) jego projekt pod nazwą „Red Line Art – European Art.- Project 2002” zdobywa największe uznanie i zostaje zrealizowany. Wystawia w kraju i za granicą. Zbigniew Bury jest artystą działającym interdyscyplinarnie, uprawiającym malarstwo, ceramikę, rzeźbę. Od 2008 roku tworzy jednocześnie karykaturalne prace pod pseudonimem Alex Johanson. W 2009 roku artysta został odznaczony Srebrnym Medalem Towarzystwa „Labor Omnia Vincit”, który jest wyrazem najwyższego uznania dla dotychczasowej działalności zawodowej, artystycznej oraz społeczno-kulturalnej a w 2013 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego. W 2020 r. otrzymuje Dyplom Honorowy Narodowej Akademii Sztuki Ukrainy w Kijowie. Na przełomie 2020/2021 r. rozpoczął nowy projekt – drewniane ptaszki.
 
Więcej o artystach
Zbyszek Bury:
Piotr Jargusz:
 
 
 

Wernisaż wystawy DWIE DROGI Zbyszek Bury Piotr Jargusz